End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

Championnat ARB 2018

Event Administrator: Moto-Sheets.com info@moto-sheets.com

BMX EVENT MANAGER, Report Created 12/Jun/2018 17:30:44

Series Detailed, All Riders

Round 1: 2018 ARB Round 1, Geneve

Round 2: 2018 ARB Round 2, Blumenstein

Round 3: 2018 ARB Round 3, Chablais

Round 4: 2018 ARB Round 4, La Beroche

Senior 25+ (20" & 24") 25 Riders 25 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Marc MURBACH Bicross Club Genève 260 260 60 70 65 65 - - - -
2 Cyril ESTIENNE Bicross Club Genève 244 244 62 62 58 62 - - - -
3 Patrick BOILLAT BMX-Club La Chaux-de-Fonds 209 209 50 56 51 52 - - - -
4 Steve BONNY BMX Club Nord-Vaudois 208 208 48 57 52 51 - - - -
5 Roland FREYMOND BMX Club Nord-Vaudois 202 202 49 55 50 48 - - - -
6 Markus GRÜNIG BMX-Club Blumenstein 187 187 - 65 62 60 - - - -
7 André BERGER BMX-Club Blumenstein 177 177 58 60 - 59 - - - -
8 Nicolas ROLLET France - All Clubs 174 174 57 - 60 57 - - - -
9 Giovanni BITTO Bicross Club du Chablais 171 171 - 59 56 56 - - - -
10 Etienne SIGAUX VIONNET BMX-Club La Chaux-de-Fonds 171 171 56 - 57 58 - - - -
11 Guillaume ROLLET Bicross Club Genève 168 168 55 58 55 - - - - -
12 Laurent MICHAUD Bicross Club Genève 161 161 54 - 54 53 - - - -
13 Sebastian PEREIRA Bicross Club Genève 159 159 52 - 53 54 - - - -
14 Jean-Claude MERLE Bicross Club Genève 157 157 53 - 49 55 - - - -
15 Kevin GUMY Bicross Club Echichens 150 150 - - 75 75 - - - -
16 Sandra GUSTHIOT Bicross Club Genève 142 142 47 - 48 47 - - - -
17 Marcelo RIGO Bicross Club Genève 135 135 65 - - 70 - - - -
18 Julien WENK Bicross Club Echichens 106 106 59 - 47 - - - - -
19 Benoît GHERARDI Bicross Club Genève 101 101 51 - - 50 - - - -
=20 Jérome MOLLIER Bicross Club Genève 75 75 75 - - - - - - -
=20 Christian GREUB BMX Emmental 75 75 - 75 - - - - - -
=22 Laurent KOMPAORE Bicross Club Genève 70 70 70 - - - - - - -
=22 Laurent VOILLEMIN France - All Clubs 70 70 - - 70 - - - - -
24 Thomas VON NIEDERHÄUSERN BMX-Club Blumenstein 59 59 - - 59 - - - - -
25 Florence JULIA BMX-Club Zetzwil 49 49 - - - 49 - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

Cruiser 13 ans &- 0 Riders.

Cruiser 14 ans &+ 0 Riders.

Débutants 1 22 Riders 22 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Adam ROLLET Bicross Club Genève 252 252 70 60 62 60 - - - -
2 Leny MIRA BMX Club Nord-Vaudois 220 220 75 - 75 70 - - - -
3 Jari LADERACH BMX-Club Blumenstein 194 194 - 62 70 62 - - - -
4 Noah FASNACHT BMX Club Nord-Vaudois 184 184 65 - 60 59 - - - -
5 Alec FAY Bicross Club Echichens 165 165 - 49 59 57 - - - -
6 Leo LADERACH BMX-Club Blumenstein 75 75 - 75 - - - - - -
7 Yaron SCHERZ BMX-Club Blumenstein 70 70 - 70 - - - - - -
=8 César JATON Bicross Club du Chablais 65 65 - - 65 - - - - -
=8 Nelson BURNIER BMX Club La Béroche 65 65 - - - 65 - - - -
10 Daan SCHUPBACH BMX-Club Blumenstein 65 65 - 65 - - - - - -
11 Jaron SCHONI BMX-Club Blumenstein 59 59 - 59 - - - - - -
12 Dario RAMUZ BMX Club Nord-Vaudois 58 58 - - - 58 - - - -
13 Alessio CANTANDO BMX-Club Blumenstein 58 58 - 58 - - - - - -
14 Cedric ZWEIACKER BMX-Club Blumenstein 57 57 - 57 - - - - - -
15 Jonah VON GUNTEN BMX-Club Blumenstein 56 56 - 56 - - - - - -
16 Fabio BIGLER BMX-Club Blumenstein 55 55 - 55 - - - - - -
17 Jukka WYTTENBACH BMX-Club Blumenstein 54 54 - 54 - - - - - -
18 Loris ZWEIACKER BMX-Club Blumenstein 53 53 - 53 - - - - - -
19 Gian-Andri SCHADELI BMX-Club Blumenstein 52 52 - 52 - - - - - -
20 Levin MAURER BMX-Club Blumenstein 51 51 - 51 - - - - - -
21 Levin FINGER BMX-Club Blumenstein 50 50 - 50 - - - - - -
22 Léon TRACHSEL BMX-Club Blumenstein 48 48 - 48 - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

Débutants 2 4 Riders 4 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
=1 Mattéo MARTIN Bicross Club du Chablais 75 75 - - 75 - - - - -
=1 Eliah ZMOOS BMX Club La Béroche 75 75 - - - 75 - - - -
3 Kimi VIRET Bicross Club du Chablais 70 70 - - 70 - - - - -
4 Tom WERMEILLE Bicross Club du Chablais 65 65 - - 65 - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

Débutants 3 0 Riders.

B 5-7 / G 6-8 19 Riders 19 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Valentin FOURNIER Bicross Club Genève 277 277 75 70 57 75 - - - -
2 Mael Naim STUCKI BMX-Club Blumenstein 275 275 60 75 75 65 - - - -
3 Luna ARPAGAUS BMX-Club Blumenstein 267 267 70 65 70 62 - - - -
4 Jory BARTH BMX-Club La Chaux-de-Fonds 251 251 59 62 60 70 - - - -
5 Eliot ROLLET Bicross Club Genève 233 233 58 60 59 56 - - - -
6 Fabio PELLERITI Bicross Club Genève 224 224 54 59 54 57 - - - -
7 Emilie SCHMID Bicross Club Echichens 214 214 53 54 52 55 - - - -
8 William LAURENT Bicross Club Echichens 168 168 56 57 55 - - - - -
9 Kenzy JOUILLE BMX-Club La Chaux-de-Fonds 167 167 - 58 51 58 - - - -
10 Livia KEHRLI Bicross Club Echichens 164 164 55 56 53 - - - - -
11 Robin PELLAUD Sion BMX 127 127 62 - 65 - - - - -
12 Alex COPPEY Sion BMX 118 118 - - 58 60 - - - -
13 Lorik BERATI BMX-Club La Chaux-de-Fonds 115 115 - - 56 59 - - - -
14 Hugo DUVAL Bicross Club Genève 65 65 65 - - - - - - -
15 Maxime JACQUEMETTAZ Sion BMX 62 62 - - 62 - - - - -
16 Axel NAYENER ?Club Unknown? 57 57 57 - - - - - - -
17 Jaron SCHADELI BMX-Club Blumenstein 55 55 - 55 - - - - - -
18 Gabriel LABRUNIE Bicross Club Genève 52 52 52 - - - - - - -
19 Tessa DESILLES ?Club Unknown? 51 51 51 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

B 8-9 / G9-10 30 Riders 29 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Jamie POUESSEL Bicross Club Genève 300 300 75 75 75 75 - - - -
2 Lorin LEUENBERGER BMX Club La Béroche 266 266 70 56 70 70 - - - -
3 Lucas RICKLY Sion BMX 257 257 65 65 62 65 - - - -
4 Alix MORET Bicross Club du Chablais 248 248 62 62 65 59 - - - -
5 Timéo MORAND Bicross Club Echichens 241 241 59 60 60 62 - - - -
6 Soan AYMON Sion BMX 238 238 60 59 59 60 - - - -
7 Lucas GUILHEM GONCALVES Bicross Club Genève 227 227 58 55 57 57 - - - -
8 Arno MARTIN Bicross Club Echichens 222 222 56 54 58 54 - - - -
9 Amandine MURBACH Bicross Club Genève 220 220 57 57 54 52 - - - -
10 Lenny EPARS Bicross Club du Chablais 210 210 54 52 56 48 - - - -
=11 Luca KEHRLI Bicross Club Echichens 201 201 52 48 52 49 - - - -
=11 Clément PERINETTI BMX-Club La Chaux-de-Fonds 201 201 48 51 51 51 - - - -
13 Antoine FOURNIER Bicross Club Genève 187 187 50 45 45 47 - - - -
14 Jordan OPPLIGER BMX-Club La Chaux-de-Fonds 185 185 47 44 49 45 - - - -
15 Arno WALSER BMX Club La Béroche 180 180 44 46 46 44 - - - -
16 Rafaël ZUBER Sion BMX 173 173 46 43 42 42 - - - -
17 Timéo AMARO BMX Club La Béroche 171 171 55 58 - 58 - - - -
18 Cédric MAURER BMX-Club Blumenstein 159 159 - 53 53 53 - - - -
19 James VARONE Sion BMX 155 155 53 47 55 - - - - -
20 Myron PERRIN Bicross Club du Chablais 149 149 49 - 50 50 - - - -
21 Yanis LUTHI Bicross Club Echichens 142 142 - 49 47 46 - - - -
22 Théo MERLE Bicross Club Genève 138 138 51 - 44 43 - - - -
23 Leo LADERACH BMX-Club Blumenstein 103 103 - - 48 55 - - - -
24 Gian GREUB BMX Emmental 70 70 - 70 - - - - - -
25 Ryan OPPLIGER BMX Club Nord-Vaudois 56 56 - - 0 56 - - - -
26 Romain NATZ BMX Emmental 50 50 - 50 - - - - - -
27 Soan EVEQUOZ Sion BMX 45 45 45 - - - - - - -
=28 Alec FAY Bicross Club Echichens 43 43 43 - - - - - - -
=28 Armel HUNI Bicross Club Echichens 43 43 - - 43 - - - - -
-* Anton GENAILLE ?Club Unknown? 0 0 0 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

B 10-11 / G11-12 45 Riders 45 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
=1 Loris EBENER BMX-Club Blumenstein 279 279 59 75 70 75 - - - -
=1 Jordan PATTHEY Bicross Club Genève 279 279 75 70 75 59 - - - -
3 David FERREIRA BMX Club Nord-Vaudois 262 262 70 65 57 70 - - - -
4 Quentin LEUENBERGER BMX Club La Béroche 244 244 62 62 62 58 - - - -
5 Kylian SANTSCHY Bicross Club Genève 236 236 60 57 59 60 - - - -
6 Cléo BARTH BMX-Club La Chaux-de-Fonds 223 223 53 60 54 56 - - - -
7 Enzo RODRIGUEZ Bicross Club Genève 223 223 56 56 56 55 - - - -
8 Gabriel GUILHEM GONCALVES Bicross Club Genève 220 220 55 59 55 51 - - - -
9 Ethan PERRIN Bicross Club du Chablais 213 213 54 58 49 52 - - - -
10 Thomas FOWLER Bicross Club Echichens 211 211 50 54 60 47 - - - -
11 Mehdi DJANTI Sion BMX 211 211 49 55 53 54 - - - -
12 Timéo MORET Bicross Club du Chablais 203 203 52 52 51 48 - - - -
13 Thomas DUBOUX Bicross Club Echichens 187 187 45 49 47 46 - - - -
14 Anakin SCHMIDT Bicross Club du Chablais 186 186 46 40 50 50 - - - -
15 Flurin ARPAGAUS BMX-Club Blumenstein 182 182 42 48 48 44 - - - -
=16 Luca MORAND Bicross Club Echichens 180 180 57 - 58 65 - - - -
=16 Nathan MÜLLER Bicross Club du Chablais 180 180 58 - 65 57 - - - -
18 Aliya Lenja STUCKI BMX-Club Blumenstein 177 177 40 47 45 45 - - - -
19 Cyril PERINETTI BMX-Club La Chaux-de-Fonds 171 171 39 45 46 41 - - - -
20 Mateo Ilija STUCKI BMX-Club Blumenstein 166 166 43 53 28 42 - - - -
=21 Dylan GERMANIER Bicross Club du Chablais 158 158 36 46 43 33 - - - -
=21 Noah VAZQUEZ Bicross Club Genève 158 158 41 38 40 39 - - - -
23 Yohan BELLINO Bicross Club du Chablais 156 156 51 - 52 53 - - - -
24 Ethan FAY Bicross Club Echichens 148 148 32 43 35 38 - - - -
25 Loan EPARS Bicross Club du Chablais 147 147 31 44 36 36 - - - -
26 Maxime SCHMID Bicross Club Echichens 143 143 44 50 - 49 - - - -
27 Lohan FELIX BMX Club Nord-Vaudois 139 139 37 32 42 28 - - - -
28 Benjamin COUDON BMX Club Nord-Vaudois 132 132 30 35 32 35 - - - -
29 Zoé BAHAMONDE Bicross Club Genève 131 131 47 51 33 0 - - - -
30 Maksim LAURENT Bicross Club Echichens 129 129 29 36 34 30 - - - -
31 Hugo GALVAO-LUIS Bicross Club Echichens 128 128 34 34 29 31 - - - -
32 Bastien BOURBAN Sion BMX 120 120 - 39 38 43 - - - -
33 Ethan GRANDJEAN BMX Club Nord-Vaudois 117 117 - 33 44 40 - - - -
34 Zakary JOUILLE BMX-Club La Chaux-de-Fonds 109 109 - 42 30 37 - - - -
35 Logan GIROD Bicross Club Genève 103 103 35 37 31 - - - - -
36 Gary TALBOT Bicross Club Genève 79 79 38 - 41 - - - - -
37 Adryen ROMANO Bicross Club du Chablais 73 73 - - 39 34 - - - -
38 Alexander POULSEN Bicross Club Echichens 69 69 - - 37 32 - - - -
39 Malo ROCHET ?Club Unknown? 65 65 65 - - - - - - -
40 Matias JORIO Bicross Club Echichens 62 62 - - - 62 - - - -
41 Tony BONHOMME ?Club Unknown? 48 48 48 - - - - - - -
42 Leo FLETT Bicross Club du Chablais 41 41 - 41 - - - - - -
43 Augustin DÜRRENMATT BMX Club Nord-Vaudois 33 33 33 - - - - - - -
44 Anthony FONA BMX-Club La Chaux-de-Fonds 29 29 - - - 29 - - - -
45 Nathan NAYENER ?Club Unknown? 28 28 28 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

B 12-13 / G13-14 42 Riders 42 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Sébastien CAMPICHE Bicross Club Genève 300 300 75 75 75 75 - - - -
2 Tanguy GRANDJEAN Bicross Club du Chablais 275 275 65 70 70 70 - - - -
3 Damien CHATAGNY BMX Club Nord-Vaudois 257 257 70 60 65 62 - - - -
4 Nico HOSTETTLER BMX-Club Blumenstein 241 241 62 65 56 58 - - - -
5 Matteo EBENER BMX-Club Blumenstein 235 235 58 57 60 60 - - - -
6 Dohan CAPELLI BMX Club La Béroche 229 229 59 56 57 57 - - - -
7 Alexandre EMMEL BMX Club Nord-Vaudois 227 227 60 53 55 59 - - - -
8 Timo GILLIÉRON Bicross Club Echichens 224 224 48 58 62 56 - - - -
9 Dino COLATRUGLIO Bicross Club du Chablais 217 217 53 59 51 54 - - - -
10 Fridolin AMIGUET Bicross Club du Chablais 216 216 54 52 58 52 - - - -
11 Anja BERGER BMX-Club Blumenstein 206 206 44 62 54 46 - - - -
12 Mathis TRAVELLETTI Bicross Club Echichens 204 204 47 55 52 50 - - - -
13 Arnaud GASSER BMX Club Nord-Vaudois 203 203 49 48 53 53 - - - -
14 Valentin MURBACH Bicross Club Genève 197 197 57 49 49 42 - - - -
15 Baptiste BORLAT Bicross Club Echichens 195 195 52 51 47 45 - - - -
16 Dolan BARTH BMX-Club La Chaux-de-Fonds 189 189 46 54 41 48 - - - -
17 Alexis CORNAZ BMX Club Nord-Vaudois 181 181 45 46 46 44 - - - -
18 Corentin ECOEUR Bicross Club du Chablais 172 172 39 42 44 47 - - - -
19 Luca BARONE Bicross Club Echichens 169 169 55 - 59 55 - - - -
20 Loris FREYMOND BMX Club Nord-Vaudois 162 162 40 44 39 39 - - - -
21 Simon MAITRE BMX Club Nord-Vaudois 160 160 42 40 40 38 - - - -
22 Keziah GARCIA SIMON Bicross Club Genève 157 157 56 - 50 51 - - - -
23 Matteo DE GIORGI Sion BMX 148 148 38 38 37 35 - - - -
24 Sirio GRÜNIG BMX-Club Blumenstein 147 147 - 50 48 49 - - - -
25 Pascal ZBINDEN BMX-Club Blumenstein 140 140 37 37 34 32 - - - -
26 Magali MICHAUD Bicross Club Genève 138 138 50 - 45 43 - - - -
27 Timoté VIFIAN Bicross Club Genève 136 136 51 43 42 - - - - -
28 Chloé PATTHEY Bicross Club Genève 123 123 43 - 43 37 - - - -
29 Robin FOWLER Bicross Club Echichens 118 118 41 39 38 - - - - -
30 Lynn Saviya STUCKI BMX-Club Blumenstein 115 115 - 45 30 40 - - - -
31 Rayan PERROT BMX Club La Béroche 106 106 - 35 35 36 - - - -
32 Faustine CLAESSENS Bicross Club Echichens 88 88 - 47 - 41 - - - -
33 Romain LOSIO Sion BMX 70 70 36 34 - - - - - -
34 Nils FORNACHON BMX Club La Béroche 67 67 - - 33 34 - - - -
35 Zian LEMEE Bicross Club Genève 65 65 - - - 65 - - - -
36 Elias MORONA Bicross Club Echichens 63 63 - - 32 31 - - - -
37 Méric GRUHL BMX-Club Blumenstein 41 41 - 41 - - - - - -
=38 Jerone KOHLER BMX-Club Blumenstein 36 36 - 36 - - - - - -
=38 Joël JORDAN Bicross Club du Chablais 36 36 - - 36 - - - - -
40 Ugo GIORGIANNI BMX Club La Béroche 33 33 - - - 33 - - - -
41 Loan ROSSIER Bicross Club du Chablais 31 31 - - 31 - - - - -
42 Adrian NUSSBAUM BMX Club La Béroche 30 30 - - - 30 - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

B 14-15 / G 15-16 36 Riders 36 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Mathis GANTNER Bicross Club Genève 277 277 70 57 75 75 - - - -
2 Léo GUSTHIOT Bicross Club Genève 248 248 62 56 65 65 - - - -
3 Levin GRÜNIG BMX-Club Blumenstein 247 247 65 58 62 62 - - - -
4 Romain DUBOUX Bicross Club Echichens 233 233 52 65 58 58 - - - -
5 Lucien DUSSEX Sion BMX 232 232 58 55 60 59 - - - -
6 Samuel HUBERT Sion BMX 229 229 55 60 57 57 - - - -
7 Fabien BADOUX Bicross Club Echichens 220 220 75 75 - 70 - - - -
8 David HÜLSDELL Bicross Club du Chablais 211 211 49 52 55 55 - - - -
9 Zian FOURNIER Sion BMX 201 201 50 47 50 54 - - - -
10 Ian ZIMMERMANN BMX-Club Blumenstein 194 194 46 50 48 50 - - - -
11 Lukas GRÜNIG BMX-Club Blumenstein 186 186 44 43 52 47 - - - -
12 Greg VARONE Sion BMX 181 181 - 62 59 60 - - - -
13 Elias HERTIG BMX-Club Blumenstein 180 180 40 70 70 - - - - -
14 Gabriel BONTEMS Bicross Club du Chablais 177 177 43 46 40 48 - - - -
15 Ben LAMBERT Bicross Club du Chablais 169 169 60 53 56 - - - - -
16 Baptiste GIGON Bicross Club Echichens 154 154 51 49 54 - - - - -
17 Mike BONNY BMX Club Nord-Vaudois 148 148 48 51 49 - - - - -
18 Melvin SIERRO Sion BMX 145 145 47 45 53 - - - - -
19 Romain BERTHOLET Bicross Club du Chablais 141 141 42 - 46 53 - - - -
20 Lukas ZBINDEN BMX-Club Blumenstein 136 136 41 44 - 51 - - - -
21 Robin GROSSENBACHER BMX-Club La Chaux-de-Fonds 133 133 - 42 45 46 - - - -
22 Urielle GRANDJEAN BMX Club Nord-Vaudois 132 132 - 41 42 49 - - - -
23 Olivia ZUBER Sion BMX 131 131 45 - 43 43 - - - -
24 Noran ARM BMX Club Nord-Vaudois 128 128 - 39 44 45 - - - -
25 Lara HOSTETTLER BMX-Club Blumenstein 125 125 - 40 41 44 - - - -
26 Lucas CHOPARD Bicross Club Genève 112 112 56 - - 56 - - - -
27 Marius AMIGUET Bicross Club du Chablais 99 99 - - 47 52 - - - -
28 Maico LALIVE Bicross Club Echichens 94 94 57 37 - - - - - -
=29 Alessio MARESCUTTI Bicross Club Genève 59 59 59 - - - - - - -
=29 Nadine AEBERHARD BMX-Club Blumenstein 59 59 - 59 - - - - - -
=31 Thalya BURFORD Bicross Club Genève 54 54 54 - - - - - - -
=31 Nico KRAHENBUHL BMX-Club Blumenstein 54 54 - 54 - - - - - -
33 Eliott BAHAMONDE Bicross Club Genève 53 53 53 0 - - - - - -
34 Mathéo GUIGNARD Bicross Club Echichens 51 51 - - 51 - - - - -
35 Alec GRUHL BMX-Club Blumenstein 48 48 - 48 - - - - - -
36 Mathieu GUILLAND BMX Club La Béroche 38 38 - 38 - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8

B 16+ / G 17+ 44 Riders 44 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 8 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
L1
2
L2
3
L3
4
L4
5
L5
6
L6
7
L7
8
L8
1 Loris AEBERHARD BMX-Club Blumenstein 225 225 75 75 - 75 - - - -
2 Christophe REYNARD Sion BMX 225 225 47 50 70 58 - - - -
3 Dario SOLLBERGER BMX-Club Blumenstein 220 220 54 55 57 54 - - - -
4 Basil SOLLBERGER BMX-Club Blumenstein 212 212 42 52 59 59 - - - -
5 Kilian BURKHARDT Bicross Club Echichens 205 205 70 65 - 70 - - - -
6 Arnaud CAMPICHE Bicross Club Genève 200 200 52 40 53 55 - - - -
7 Ivan BERGER BMX-Club Blumenstein 187 187 44 44 51 48 - - - -
8 Jan KISSLING BMX-Club Blumenstein 177 177 - 59 56 62 - - - -
9 Leo KOLB BMX Club Nord-Vaudois 174 174 53 56 65 0 - - - -
10 Adrien SCHWEIZER Bicross Club Genève 173 173 60 51 62 - - - - -
11 Flavio CONVERTINI Bicross Club Echichens 172 172 59 57 - 56 - - - -
12 Xavier LIMA Bicross Club du Chablais 171 171 38 42 46 45 - - - -
13 Simon JAQUEMET BMX Club Nord-Vaudois 166 166 51 - 55 60 - - - -
14 Alexandre MARINONI Bicross Club Genève 162 162 48 54 60 - - - - -
15 Jeremy HERTIG BMX-Club Blumenstein 157 157 50 49 58 - - - - -
16 Selina GRÜNIG BMX-Club Blumenstein 155 155 33 35 44 43 - - - -
17 Lars SCHWAB BMX-Club Blumenstein 149 149 0 45 52 52 - - - -
18 Steven BERSET BMX-Club La Chaux-de-Fonds 148 148 49 46 - 53 - - - -
19 Jonathan MICHAUD Bicross Club Genève 147 147 46 - 50 51 - - - -
20 Quentin BATAILLARD Bicross Club Echichens 135 135 65 70 - - - - - -
21 Grégory MONNET Sion BMX 132 132 - 39 47 46 - - - -
22 Julien ROLLE BMX Club Nord-Vaudois 130 130 55 - 75 - - - - -
23 Cyril BOILLAT BMX-Club La Chaux-de-Fonds 125 125 41 41 43 - - - - -
24 Anthony DRIDI Bicross Club Echichens 124 124 62 62 - - - - - -
25 David WEBER Bicross Club du Chablais 115 115 36 34 45 - - - - -
26 Arnaud VAN MESDAG Bicross Club Echichens 114 114 56 58 - - - - - -
=27 Jonathan SCHÄR BMX-Club Blumenstein 114 114 34 36 - 44 - - - -
=27 John VUILLE BMX Club Nord-Vaudois 114 114 35 37 - 42 - - - -
29 Tobias RYSER BMX-Club Blumenstein 107 107 - 53 54 - - - - -
30 Nicolas DUCOMMUN BMX Club La Béroche 104 104 - 47 - 57 - - - -
31 Baptiste FINARDI BMX Club La Béroche 99 99 - - 49 50 - - - -
32 Nicola MARTI BMX-Club Blumenstein 92 92 - 43 - 49 - - - -
33 Jérémy NICATY Bicross Club Echichens 87 87 39 - 48 0 - - - -
34 Alexi MOSSET BMX Club La Béroche 65 65 - - - 65 - - - -
35 Nils VON NIEDERHÄUSERN BMX-Club Blumenstein 60 60 - 60 - - - - - -
36 Steve COTTIER Bicross Club Echichens 58 58 58 0 - - - - - -
37 Gonçalo PINTO RODRIGUES Bicross Club Genève 57 57 57 - - - - - - -
38 Colin VAN MESDAG Bicross Club Echichens 48 48 - 48 - - - - - -
39 Sélim VUILLÈME Bicross Club du Chablais 47 47 - - - 47 - - - -
40 Anel KILIC Bicross Club Genève 45 45 45 - - - - - - -
41 Lucas KELLER Bicross Club Echichens 43 43 43 - - - - - - -
42 Justin VUFFRAY Bicross Club Echichens 40 40 40 - - - - - - -
43 Henry ZIMMERMANN BMX-Club Blumenstein 38 38 - 38 - - - - - -
44 Loredana MARESCUTTI Bicross Club Genève 37 37 37 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-8 to qualify.
Best Of is Best 7 results from rounds 1-8


Top of Report